All our operations are conducted in sterile environments.

Begin by changing yourself,

starting with your hair!

In hospital setting,

under sterile conditions

All our operations are conducted in sterile environments.

Logo-2.png

Welcome to EsteElegant

Prioritizing patient satisfaction, Bircan Saydam delivers services of the same quality as major healthcare institutions through effective and high-quality patient care and treatment. Continuously enhancing patient satisfaction, Bircan Saydam is recognized internationally as one of the esteemed and trusted experts in hair transplantation.

For all your inquiries,

reach out to us now!

Logo-Text.png

Procedure Stages

Contact
Transfer and Accommodation
Operation
Interpreter Support

Your Hair in Safe Hands,

Tailored Solutions for You

Empowering you to rediscover yourself through modern treatment methods.

Our solutions conducted in completely sterile hospital environments will help you become the best version of yourself…

HAIR TRANSPLANT

BEARD TRANSPLANT

EYEBROW TRANSPLANT

Logo-3.png

Get ready to
change with us!

The results of our patients who trusted us during the hair transplant process… they accompanied us in this procedure. Start your change with your hair!

Our Google Reviews

The reviews from our guests who have received service from us on our Google Business profile…

We are truly grateful to each and every one of you.

Cafer Atay
Cafer Atay
13 November 2023
Saç Ekimi için Tavsiye üzerine geldik ve harika sonuçlarla ayrıldık Bircan hanım ve ekibine sonsuz teşekkür ederim tereddüt etmeden gelinebilecek tek adres
Ömer Taytan
Ömer Taytan
13 October 2023
Uzun zamandır saçlarımda dökülme problemlerim vardı. Çok araştırma yapıyordum Sosyal medya da karşıma Bircan Saydam çıktı, sayfalarını incelediğimde gerçekten başarılı sonuçlar elde ettiklerini gördüm, hemen aradım ve 1 hafta sonra işlem için randevu aldım, Şuan 1. Ayımı doldurdum ve gerçekten çok memnunum hem hizmet, hem Güler yüz beni çok tatmin etti. İyi ki yollarımız kesişmiş Esteelegant ailesine çok teşekkür ediyorum.
Tolga
Tolga
13 October 2023
Uzun zamandır istediğim ama endişelerimden dolayı ertelediğim bir işlemdi. Bircan Hanıma referans aracılığıyla ulaştım. Operasyon öncesinde gerçekten içimi o kadar rahatlattı ki bu sefer yaptırmak için sabırsızlandım. İşlemden sonraki süreçte de ilgi alakalarını hiç eksik etmediler tüm süreci benimle birlikte takip ettiler. Bu konuda da Armağan Hanıma çok teşekkür ederim. İyiki Estelegant ailesinin bir parçası olmuşum diyorum.
Ercan
Ercan
13 October 2023
Yogun iş temposundan dolayı dökülen saçlarıma Kök Hücre tedavisi kararı verdim. Ancak bir cok firma satış odaklı yaklaştı, sorularıma cevap alamadım. Belki yüzlerce firma eledim, en sonunda Güvenle, içim rahat bir şekilde EsteElegnt Klinik, sorularımı sormadan cevaplarını direk ilettiler. Emek, Güven, Titizlik Herşey için Teşekkür Ederim.
Mesut Rodi
Mesut Rodi
4 October 2023
Uzun araştırmalar sonucu bulup tanıştığım harika bir kadro ,güler yüzlü ve alanında başarılı mükemmel bir ekip , teşekkürler .
Cengiz Aydoğan
Cengiz Aydoğan
3 October 2023
Bircan hanım ve profesyonel ekibinin güleryüzlü, samimi ve içten yaklaşımları olsun,yapılan saç ekim işleminin başarısı olsun gayet memnun kaldım. Özellikle Armağan hanımın operasyon öncesi ve sonrası ilgi alakası ve takibi olsun mükemmel bir organizasyon. Gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir klinik , tavsiye ederim ☺️
mahmoud arnaout
mahmoud arnaout
3 October 2023
خدمه واهتمام رائع وشغل نظيف
mozib khan
mozib khan
3 October 2023
Bonjour je remerci toute l'equipe j'ai attendu 6 mois pour laisser mon avis et je suis tres tres satisfait du resultat de la prise en charge et tout le suivis tres serieux et pro

We’re here,

waiting for you!

Our professionally trained experts are here, ready to provide you with the most accurate information. We understand that you may have many questions on your mind, and we are here, ready to answer them!

Phone

+90 545 513 30 48

Location

Saray, Site yolu Caddesi, No:5 34768, Ümraniye/İstanbul